Vaihda tekstin väri     Tekstin koko: Suurenna Suurenna oletuskoko      Haku ja sivukartta
Päivän sana
Su 20.5.2012
Pyhän Hengen odotus
Su 20.5.2012
6. SUNNUNTAI PÄÄSIÄISESTÄ
Pyhän Hengen odotus
Kerran tulee aika – milloin, sen Herra tietää – jolloin yö on kirkas kuin päivä eikä ilta enää pimene. Silloin virtaavat Jerusalemista elämää antavat vedet. Puolet niistä juoksee itäiseen mereen, puolet läntiseen mereen kesät ja talvet, ehtymättä. Sinä päivänä Herra on oleva koko maanpiirin kuningas. Hän on oleva yksi ja ainoa Jumala ja hänen nimensä ainoa, jota avuksi huudetaan. Sak. 14:7–9.
Ylösnoussut Herramme Jeesus Kristus. Ennen kuin astuit ylös taivaisiin, lupasit meille Pyhän Hengen. Kiitos, että tänäänkin saamme odottaa Pyhää Henkeä, voiman ja rohkeuden antajaa, opastajaa ja uskon vahvistajaa. Anna Pyhän Hengen vetää meitä yhä lähemmäksi sinua, Herramme ja Vapahtajamme.
Päivän luvut: Ps. 27:1–3, 7–9; Ef. 1:16–23; Joh. 17:18–23.
Virsi 116

KRISTEL-KUORO JUHLI KITEELLÄ
KUORONJOHTAJA KYÖSTI PITKOSELLE
DIRECTOR MUSICES-ARVONIMI

Kristel-kuoro oli 25-vuotisjuhlaleirillään Kiteen evankelisessa opistossa 2. - 8.8.  Juhlaleirin kohokohta oli 25-vuotisjuhla Kiteen kivikirkossa lauantaina 7.8.

Juhlapäivä kuitenkin alkoi opiston pihassa juhlallisella lipunnostolla jo aamulla
ja jatkui tervehdysten vastaanotolla opiston juhlasalissa. Kristillisen Eläkeliiton tervehdyksen toivat puheenjohtaja Raimo Huvila ja varapuheenjohtaja Ensio Koitto. Tervehdyksensä esittivät myös Kiteen kunta ja seurakunta sekä lukuisa joukko KRELLin piirejä ja yhdistyksiä.

25-vuotisjuhla oli Kiteen kivikirkossa. Kuoro lauloi toistakymmentä laulua sekä ns. Pikku-Kristel kolme laulua. Kuoroa säesti kuoron yhtenä ääniharjoittajana toimiva Kirsti Ahlgvist. Ohjelmassa oli myös kanttori Leena Gröhn-Dimonvin urkusoolo, hän säesti myös yhteislaulut. Juhlapuheen piti Kristillisen Eläkeliiton puheenjohtaja, talousneuvos Raimo Huvila, joka puheessaan korosti Kristel-kuoron suurta merkitystä liiton kulttuuritoimintana ja toivotti kuorolle valoisaa tulevaisuutta.
Hän toivoi myös, että ne innostuksen ajat palaisivat, jolloin kuoro syntyi ja esim. kesäjuhliin saattoi osallistua jopa 500 krelliläistä. Nyt ei kesäjuhlia enää edes järjestetä. Kristel-kuoro kuitenkin kokoontuu edelleen joka kesä viikon pituiselle kuoroleirille, jonka yhteyteen on järjestetty myös piirien kesäjuhlia tai kirkkopyhiä.

25-vuotisjuhla huipentui Tasavallan Presidentti Tarja Halosen avoimen kirjeen luovutukseen kuoronjohtaja Kyösti Pitkoselle. Siinä presidentti ilmoitti myöntäneensä kuoronjohtaja-ansioista director musicesin -arvonimen.


Me kaikki kuorolaiset tiedämme johtajamme ansiot kuoron koko olemassaolon kannalta. 25 vuoden aika ovat lukemattomat jo kuoroperheestä poistuneetkin laulajat saaneet intoa ja opastusta laulamiseen innostuneelta ja sytyttävältä johtajaltaan. Ilo kuoronjohtajan saamasta tunnustuksesta oli todella suuri. Se varmaan kuului myös kuoron onnittelulaulusta:


"Olkoon ylläsi kirkas taivas, alla jalkosen vehreä maa.
saakoon Luojamme lempeä tuuli tänään sinua koskettaa."

Liikuttava hetki oli tämän jälkeen, kun director musices ojensi onnittelukukkansa vaimolleen Marjatalle kiittäen häntä vuosikymmenien aikana saamastaan tuesta, jolla kuoroharrastus on ollut mahdollista.

Vielä lämpimät onnen ja siunauksen toivotukset rakastetulle kuoronjohtajallemme ansaitun arvonimen johdosta!

Kiitos 25 vuoden uurastuksesta Kristel-kuoron hyväksi!

"Olkoon maljasi rauhaa täynnä, keinut sylissä rakkauden.
Sinut  ympäröi Jumalan hyvyys, onnentoivotus ystävien!"

Kauno Hakala

 

© Krell // KotimaanettiSujuu-julkaisujärjestelmä