Siirry suoraan sisältöön
Etusivu | Tietoa meistä | Yhdistykset | Jäsenille | Medianurkka | Hae
Sodan opettamat, Tapani Romu - Kuuntele haastattelut

Tapani Romu on yksi heistä, jotka ovat nähneet sodan todellisuuden Suomessa. Hän oli vasta 6-vuotias, kun aikuisten puheet sodasta kantautuivat hänen korviinsa. Lue lisää

Hyvinvointia tukevia sivustoja: neuvoja ja vinkkejä eläkeläisen arkeen

Liikuntaohjeita www.voitas.fi Hyviä liikuntaohjeita, voima- ja tasapainoliikkeitä. Lue lisää

Tue kristilliseen arvomaailmaan pohjautuvaa ikäihmisten toimintaa
KRELLIn syyskokous ja -juhla pe 10.11.2023 Lappeenrannassa

KRELLIn syyskokous ja syysjuhla pidetään perjantaina 10.11.2023. Sammonlahden kirkossa,  Hietakallionkatu 7, 53850 LAPPEENRANTA. Lue lisää

Ikääntyessä kaatumiset yleistyvät. Miten kaatumista voi ehkäistä?

Teksti: Hanna Forsgrén-Autio Julkaistu liiton sivuilla 2.6.2023 Lue lisää

Iloa liikkeellä -toimintapäivät 28. -29.8.2023 Tule mukaan!

KRELLIn Iloa liikkeellä -toimintapäivät 28. -29.8.2023 Lue lisää

Tampereella esiintyi kuusi ryhmää 15.9.

Lauluryhmä Ajattomat on senioritaloan lauluryhmä, joka on laulanut kuuden vuoden ajan. Ohjaajana ja säestäjänä ryhmässä on Kirsti Heiliö.

Esityksen nimi oli Ajatonta Sanomaa

Pispalan piristys on ikinuorten kuoro, joka on perustettu vuonna 1994 ja toimii Harjun seurakunnan alaisuudessa. Kuoro laulaa pääasiassa hengellistä musiikkia yksiäänisesti pianosäestyksellä. Kuoroa johtaa Harjun seurakunnan kanttori Janne Salmenkangas.

Ilonia-kuoro on Tampereen Helluntaiseurakunnan seniorikuoro. Kuoro vastaa keskiviikon päivätilaisuuksien musiikkiohjelmasta. Kuoro laulaa mahdollisuuksien mukaan myös seurakunnan muissa tilaisuuksissa tehden myös vierailuja lähialueen seurakuntiin. Kuoroa johtaa Marjaana Koskinen.

Vierailevina laulajina tässä esityksessä livat sisarukset Soraja ja Milaja, joiden mukanaolo kuvastaa sukupolvien ketjua. Esityksen nimi oli Aikojen vakuus.

Kosken Tl eläkekuoro

Kuoro on osa Eläkeliiton Kosken Tl paikallisyhdistyksen toimintaa. Vetäjänä on seurakunnan kanttori Hannu Ilola.

Kuoro palvelee ahkerasti niin eläkeliiton kuin seurakunnan tilaisuuksissa. Se on viime vuosina toteuttanut isoja projekteja kuten Hengellisen kansanmusiikin, aakuntalaulujen ja Vanhojen koululaulujen konsertit.

Ikinuorten-kuoro

Kuoron jäsenet ovat laulamista rakastavia kristillisiä eläkeläisiä Tampereelta ja sen lähiseudulta. Tässä esityksessä oli  mukana nuorempaakin sukupolvea, eli 8-vuotias Netta Nokialta. Esityksen musiikki on tehty tätä kilpailua varten. Kuoroa johtaa Reijo Kettunen.

Esityksen nimi oli 100 vuotta juhlii maamme.

Caritas-kuoro on naiskuoro Alavudelta. Kuorolla on juuret vuonna 1966 perustetussa Tyttökoulun kuorossa. Viime vuonna kuorolla oli
50-vuotisjuhlakonsertti.

Yksi perustajajäsenistä laulaa mukana. Kuoroa johtaa seurakunnan kanttori Mari Järvinen.

Esityksen nimi oli Isänmaani.

Siirry ajankohtaisten aiheiden linkkeihin.