Laulakaa Herralle uusi laulu! Hän on tehnyt ihmeellisiä tekoja. Hänen oikea kätensä, hänen pyhä voimansa on tuonut voiton.
Ps. 98:1![]() | Laulun aika-tilaisuuksia 2022 - Tule mukaan! Ajankohta: 11.5.2022 klo 14-16 Lue lisää |
![]() | Laulun aika on tullut- vihko sisältää 66 laulua. Tilaukset liiton toimistosta Laulun aika on tullut- lauluvihko sisältää 66 tuttua laulua. Vihko on kooltaan A5-kokoinen ja sisältää laulujen sanat sekä sointumerkit mahdolliselle säestäjälle. Kokoelman kustantaja on Yhteiskustannus. Lue lisää |
![]() | Vuoden 2022 Hymymummo ja -pappa – Irma ja Antero Sala Teksti ja kuvat: Päivi Kyyrö Julkaistu 7.2.2022 Lue lisää |
![]() | Mukana menossa-radiohaastattelu Joensuusta KUUNTELE Tule mukaan Joensuun kristillisten eläkeläisten toimintaan. Lue lisää |
![]() | Laulun aika Radio Deissä - kuuntele ajatuksia lauluista ja niiden taustoista Julkaistu liiton sivuilla 15.2.2022 Lue lisää |
![]() | Tue kristilliseen arvomaailmaan pohjautuvaa ikäihmisten toimintaa Haluamme kerätä varoja tukeaksemme ikäihmisten kuoro-, musiikki-, laulu ja lausuntatoimintaa eri puolilla Suomea. Toiminnassa ikäihmiset pääsevät kohtaamaan toisiaan ja saavat niin kokea merkityksellisyyttä muun muassa yhdessä laulamisen ja lausumisen kautta. Lue lisää |
![]() | Joel Hallikaisen konsertti Pielisensuun kirkossa, Joensuussa 7.5. klo 17. Kristillinen Eläkeläisyhdistys VALOISA VANHUUS ry Joensuussa järjestää 7.5.2022 klo 17 Joel Hallikaisen konsertti Pielisensuun kirkossa. Lipun hinta on 15€/henkilö. Lisätiedot Valoisa Vanhuus ry, puh. 040 7778154 /Merja Lue lisää |
![]() | Liiton vuosikokous ja kevätjuhla 14.5.2022 Jyväskylässä Ilmoittautumiset 26.4.mennessä Lue lisää |
![]() | Varhaisnuoret isänmaan palvelijoina sodassa - Kuuntele muistoja sota-ajoilta Talvisodan syttymisestä on kulunut yli 80 vuotta. Alta voit lukea kirjoituksia sotamuistoista. Sotamuistoja on julkaistu Kristelli-lehdessä 2017 ja lottia koskeva haastattelu Kristelli-lehdessä 2013. Lue lisää |
Teksti Matti Niiranen
Eläkeläisliittojen etujärjestö EETU ry on jättänyt eduskuntaryhmille kannanottonsa valtion vuoden 2020 talousarvioon.
Eläkeläisliitot vaativat mm. eläkeläisköyhyyden vähentämisohjelmaa, kansaneläkkeiden indeksien tarkastamista ja kotitalousvähennysten leikkausten perumista.
EETU ry:n puheenjohtaja Anneli Taina esitteli budjettikannanoton eduskuntaryhmille, minkä jälkeen ryhmien edustajat kiittivät ja kommentoivat kukin lyhyesti kuulemaansa. Kannanotto ja EETU ry:n terveiset luvattiin myös välittää eteenpäin muille kansanedustajille.
EETU:n delegaation ottivat eduskunnassa vastaan kansanedustajat Ilmari Nurminen (sdp), Sari Sarkomaa (kok.), Paavo Arhinmäki (vas.), Sofia Virta (vihr.), Sanna Bergqvist (rkp), Mikko Kinnunen (kesk.) ja sosiaalipoliittinen sihteeri Nuutti Hyttinen perussuomalaisten ryhmäkansliasta.
Edustaja Ilmari Nurminen (sdp) korosti, että Rinteen hallitus on korottamassa kansaneläkettä ja takuueläkettä.
Kokoomuksen Sari Sarkomaa tyrmäsi verojen kiristämisen ja kannatti kotitalousvähennyksen säilyttämistä ennallaan.
Paavo Arhinmäki (vas.) antoi tukensa EETU ry:n tavoitteelle saada tukea ikääntyneiden asuntojen öljylämmitysjärjestelmien muuttamiselle kestävän kehityksen periaatteiden mukaisiksi.
Keskustan Mikko Kinnunen toivoi panostusta hoito- ja hoivahenkilökunnan koulutukseen ja vihreiden Sofia Virta puolusti ratkaisuja, jotka tukevat kotona asumista. Rkp:n Sanna Bergqvist peräänkuulutti lisää arvostusta hoitohenkilökunnalle.
Kansaneläkkeeseen on tehtävä indeksitarkistukset
EETU ry muistuttaa päättäjille, että vuonna 2016 kansaneläkeindeksiä leikattiin 0,4 prosenttia deflaatiokehityksen takia. Vuonna 2017 tehtiin 0,85%:n leikkaus kansaneläkeindeksiin ja indeksit jäädytettiin vuosille 2018 ja 2019.
Kyseiset indeksien leikkaukset ja jäädytykset ovat vaikuttaneet negatiivisesti ikääntyneiden kansalaisten taloudelliseen asemaan. EETU ry vaatiikin, että kansaneläkkeeseen on tehtävä indeksitarkistukset vuodelle 2020.
Hallitusohjelman mukaisesti tulee selvittää keinoja, joiden avulla voitaisiin korottaa pienimpiä alle 1 400 euron työeläkkeitä nettomääräisesti 100 eurolla.
Tehtäessä korotuksia takuu- ja kansaneläkkeeseen ja mahdollisesti työeläkkeisiin, on samalla pidettävä huoli siitä, että suomalainen työeläkemalli on oikeudenmukainen kaikkia kohtaan. Työeläkejärjestelmän on kannustettava työkykyisiä olemaan työelämässä mahdollisimman pitkään.
EETU ry on useaan kertaan esittänyt toimenpiteitä eläkeläisköyhyyden poistamiseksi. Eläkeläisliitot pitävät tärkeänä, että Suomeen laaditaan pikaisesti eläkeläisköyhyyden vähentämisohjelma. Pelkkä kansaneläkkeeseen ja takuueläkkeeseen tehtävä korotus ei ole riittävä toimenpide.
EETU vaatii ratkaisua hoitohenkilökunnan vajeeseen
Hallituksen on myös etsittävä viivyttelemättä ratkaisu kasvavaan hoitohenkilöstövajeeseen ja laitoshoidon ohella on panostettava kotiin vietäviin palveluihin.
Eläkeläisliitot ehdottavat myös, että palvelu-, matka-, ja lääkemaksukatot yhdistetään yhdeksi maksukatoksi, jonka taso on korkeintaan kuukaudessa maksettavan takuueläkkeen suuruinen.
Kotitalousvähennys on säilytettävä nykyisenä
Vaatimuksiin kuuluu myös se, että eläkeläisten verotus ei saa olla kireämpää kuin työssäkäyvillä.
Eläkeläisliittojen etujärjestö EETU ry:n mielestä kotitalousvähennysoikeus on säilytettävä vähintään nykyisellään ja yli 75-vuotiaille suomalaisille kotitalousvähennys voitaisiin myöntää korotettuna.
Kotitalousvähennystä vastaava tuki tulisi maksaa suorana avustuksen niille, jotka eivät voi tehdä vähennystä verosta.
Hallituksen tavoitteena on hiilineutraali Suomi 2035 ja pian sen jälkeen hiilinegatiivinen. Tämä tärkeä tavoite ei saa EETU ry:n mielestä aiheuttaa eläkeläisille taloudellista tai terveydellistä ahdinkoa.
Eläkeläisliitot muistuttavat, että monelle eläkeläiselle oma auto on välttämätön liikkumisväline. Talousarviossa esitetään bensiinin veron korottamista 6,3 senttiä ja dieselin 6,9 senttiä litralta. Näilläkin korotuksilla on suora kielteinen vaikutus vähävaraisten ikääntyneiden toimeentuloon.
Suomalaisen mediaanieläke on vain 1490 euroa. Pienillä eläkkeillä on tällä hetkellä käytännössä mahdoton ostaa uudenaikaisia vähäpäästöisiä sähkö- tai hybridiautoja.
Eläkeläisliitot esittävät, että hallitus selvittää mahdollisuudet luoda laina- tai tukijärjestelmä, joka nopeuttaisi ikääntyneiden omistamien asuntojen energiaratkaisujen muuttamista kestävän kehityksen periaatteiden mukaisiksi.
…
EETU ry - PIO rf
Eläkeläisliittojen etujärjestö EETU ry:n jäsenjärjestöinä on kuusi valtakunnallista eläkeläisliittoa.
EETU-liitoilla on yli 1 200 paikallisyhdistystä, 70 alue- ja piiriyhdistystä ja 300 000 henkilöjäsentä.
EETU ry:n puheenjohtajuus vaihtuu vuosittain. Vuonna 2019 Kansallinen senioriliitto ry toimii EETU:n puheenjohtajajärjestönä ja vuonna 2020 Svenska pensionärsförbundet rf.
Julkaistu 22.11.2019