Siirry suoraan sisältöön
Etusivu | Tietoa meistä | Yhdistykset | Jäsenille | Medianurkka | Hae
Elämänkaaria ja kuvamuistoja sadan vuoden ajalta, Lohjan pääkirjastossa 3.-30.10.
Tiesitkö, että eläkeläisenä voit hakea tuetulle lomalle?

Tuettuja lomia järjestäviä tahoja on monia, ja tässä niistä muutamia. Voit tutustua hakuehtoihin ja hakemiseen lisää kunkin tahon nettisivulta. Lue lisää

KRELLIn syyskokous ja -juhla pe 10.11.2023 Lappeenrannassa

KRELLIn syyskokous ja syysjuhla perjantaina 10.11.2023. Sammonlahden kirkossa, Hietakallionkatu 7, 53850 LAPPEENRANTA. Lue lisää

Tue kristilliseen arvomaailmaan pohjautuvaa ikäihmisten toimintaa
Paneelikeskustelu 4.10. Tämän päivän ikäihmisten hyvän elämän edellytyksiä

Paneelikeskustelua on mahdollisuus seurata livelähetyksenä Lohjan kaupunginkirjaston kanavalla: Lue lisää

Maksuttomia webinaareja senioreille -Ikäinstituutti

Ikäinstituutti järjestää syksyn aikana maksuttomia webinaareja senioreille.  Lue lisää

Medianurkka

Ajatuksia hautausmaalla, ”Käy kirkkomaata illoin vanhat mummot"

Hautakivi ja kukkasia

Julkaistu 29.11.2021

Teksti ja kuvat: Terttu Laitinen

Koettuani erilaisia menetyksiä en enää vieroksu hautausmaalle menoa. Hautausmaita pidetään pyhänä paikkana. Pääportti muistuttaa elämän rajallisuudesta, mutta kyllä hautuumaalle elämääkin mahtuu. Kesäpäivänä siellä saattaa vierähtää tuntejakin, mahdollisesti puhdistaen hautakiven, istuttaen ja kastellen kukkia, nyppien kuivuneita lehtiä, haravoiden haudan hiekkapintaan kauniin jäljen.

Kotiseutuni hautausmaa on nuori, sillä ensimmäinen vainaja siunattiin sinne vuonna 1927. Aivan hautausmaan vieressä on vuonna 1950 valmistunut kirkko, jossa kaikki vainajat siunataan. Joskus siunaus on pidetty ulkonakin.

Hautausmaalla voi ihailla siistiä, hyvin huollettua hautausmaata ja istahtaa penkille muistelemaan yhteisiä vuosia, huolia, hauskuutta, kommelluksia, opiskelua.

Samanlaisissa tunnelmissa haudoilla liikkuu tuttuja tai vieraampia. Hekin ovat poikenneet omaistensa haudoille ties miten kaukaa. Joku rohkenee kysyä: ”Kenenkäs tyttöjä sitä ollaan?” Siitä taas kirpoaa juttua.

Yksinäinen leski ehkä haluaa jutella tarinaansa. Lämminhenkisellä vuorovaikutuksella on usein suurikin merkitys. Voidaan yhdessä vaihtaa kuulumisia. Jokaisen on hyvä kokea, ettei ole yksin.

Hautausmaat ovat hyvin hoidettuja, yleensä reheviä kasvustoltaan. Monenlaisia puita, pensaita, joissa linnut visertävät ja vierailija saa oksien katveessa vilvoitella suojautuen auringonpaahteelta. Kesy oravakin voi hypellä oksalta oksalle.

Rautaristeissä heikosti näkyvää tekstiä voi vain arvailla. Vaatimattomissa muistokivissä aika on syönyt kultauksen. Osa hautakivistä on jäkälän, sammaleen ja villiintyneen kasvuston peitossa. Entäpä, jos ei ole enää elossa ketään omaista?

Seurakunnan palkkaamien kausityöntekijöiden kanssa, jotka näppärästi hoitelevat ruohonleikkureita ja istuttavat hoitohautoja, voi vaihtaa muutaman sanan. Haudankaivajankin tuntemuksia olen kysellyt. Joillakin hautausmailla on ns. hautausmaapappeja, joiden kanssa voi keskustella arjesta ja juhlasta.

Sulkiessani hautausmaan portin muistan Oskar Merikannon laulussa sanat: ”Käy kirkkomaata illoin vanhat mummot...Yhä uudestaan ja yhä uudestansa he muistelevat läpi elämänsä...”

Hautausmaan portti
Siirry ajankohtaisten aiheiden linkkeihin.