Minä näin uuden taivaan ja uuden maan. Ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa olivat kadonneet, eikä merta ollut enää.
Ilm. 21:1![]() | "Iloa liikkeellä"-vuosi on parhaillaan käynnissä. Miten teemaa vietetään? Teemavuosi kannustaa muun muassa liikkumaan ja tuomaan iloa läheisille. Toimintapäivillä 2022 jäsenet ideoivat, että teemavuosi voisi tuoda tullessaan esimerkiksi Iloa liikkeellä-retkiä, liikuntatilaisuuksia, vierailuja hoivakotiin laulamaan tai ulkoiluttamaan ikäihmisiä. Lue lisää |
![]() | Mukana menossa -radio-ohjelmat marraskuussa 2023 Mukana menossa -ohjelmissa pääset kuulemaan ikäihmisiä koskettavista asioista ja KRELLIn toiminnasta. Ohjelmat toimittaa Päivi Kyyrö. Lue lisää |
![]() | Ravitsevaa ruokaa ja ruokailoa yhdessä syöden– tule mukaan! Teksti: Satu Jyväkorpi Julkaistu liiton sivuilla 25.8.2023 Lue lisää |
![]() | Uusi valtakunnallinen etäopastuspalvelu seniorien digitaitojen tueksi Uusi maksuton ja valtakunnallinen etäopastuspalvelu senioreille on auennut keväällä. Yhden luukun palvelusta seniorit saavat apua uusien digitaitojen opetteluun, opastusta digipulmien ratkaisuun ja neuvontaa muihin digiasioihin. ... Lue lisää |
![]() | Sodan opettamat, Tapani Romu - Kuuntele haastattelut Tapani Romu on yksi heistä, jotka ovat nähneet sodan todellisuuden Suomessa. Hän oli vasta 6-vuotias, kun aikuisten puheet sodasta kantautuivat hänen korviinsa. Lue lisää |
![]() | Holokaustinäyttely Tuusniemellä Hupelin kristillisessä toimintakeskuksessa Holokaustin kieltäminen on Suomessa tehty lainvastaiseksi, tilanne Euroopassa ja Israelissa on todella vaikea. Siksi on tärkeää kiinnittää katseemme menneisyyteen. Joku on sanonut seuraavaa: ”Jos emme tunne historiaa, meillä ... Lue lisää |
Joka toinen eläkeläinen voisi harkita käyvänsä ansiotyössä eläkepäivien ohessa. 55 - 79-vuotiaiden kiinnostus työssä käymiseen on vuodesta 2010 lisääntynyt viisi prosenttiyksikköä, selviää ikäihmisten tulevaisuudennäkymiä kartoittaneesta tutkimuksesta.
Tuoreen tutkimuksen mukaan 45 prosenttia maamme 55 - 79-vuotiaista voisi harkita käyvänsä osa-aikaisesti ansiotöissä eläkkeellä ollessaan. Kokopäiväisesti ansiotyössä käymistä voisi harkita vain neljä prosenttia. Työssäkäynti-into on noussut selkeästi vuodesta 2010, jolloin vastaavasti 42 prosenttia oli kiinnostunut osa-aikaisesta ja vain kaksi prosenttia kokopäiväisestä työnteosta eläkkeellä ollessaan.
Eläkeläisliittojen etujärjestö EETU ry:n TNS Gallupilla teettämässä Huomisen kynnyksellä -tutkimuksessa selvitettiin muun muassa 55 - 79-vuotiaiden käsityksiä ikääntyvien ja iäkkäiden ihmisten ongelmista maassamme ja tulevaisuuden näkymiä. Paitsi käydä töissä, eläkkeellä ollessaan ikääntyvät kokevat tärkeäksi parantaa ystävyyssuhteitaan ja liikkua aktiivisemmin. Usein esille nouseva ulkomaille muuttaminen kiinnosti vain kahdeksaa prosenttia vastaajista.
Suurimmat pelot ikääntyvien keskuudessa olivat pelko omasta sairastumisesta ja pelko liikuntakyvyn menettämisestä. Omaa kuolemaa ei kuitenkaan pelätä.
Kysely toteutettiin kirjeitse touko-kesäkuussa. Kyselyä varten haastateltiin 1 116 iältään 55 - 79-vuotiasta suomalaista. Virhemarginaali on kolme prosenttiyksikköä suuntaansa.
Eläkeläisliittojen etujärjestö EETU ry on kuuden valtakunnallisen eläkeläisjärjestön perustama eläkeläisjärjestöjen yhteistyöelin. Kristillinen Eläkeliitto ry on EETU ry:n jäsenjärjestö.
(9.10.2013)