Matkalaukkuäidin matkassa-tilaisuus
- ke 12.11.2025 klo 13:30
- Lohjan seurakuntakeskus
- Sibeliuksenkatu 2, 08100 Lohja
12.11.2025 klo 13.30
Paikka: Lohjan seurakuntakeskus, Sibeliuksenkatu 2, Lohja
KRELLI Lohjan Seudun Kristilliset Eläkeläiset ry järjestää Ollaan yhdessä -tilaisuuden, jossa vieraana Päivi Kyyrö, aiheena Matkalaukkuäidin matkassa.
Klo 13:30 - 14:00 Kahvitarjoilua, seurustelua, toisiimme ja pöydällä olevaan materiaaliin tutustumista. Klo 14:00 ohjelma
Matkalaukkuäidin matkassa-tilaisuus
"Matkalaukkuäidin matkassa" vie muistelemaan aikaa, jolloin matkustaminen ja elämä oli niin kovin erilaista. Tule kuuntelemaan radiodokumenttia Matkalaukkuäidin matkassa, joka vie muistoihin monien lähetyssaarnaajien luvattuun maahan – Kiinaan. Vieraana Päivi Kyyrö, joka on toimittanut Matkalaukkuäidin matkassa radiodokumentin, jossa kuullaan perheenäidin ja lasten kokemuksia lähetysmatkalta Kiinasta ja Sri Lankasta vuosina 1946–1953. Kyseinen dokumentti on osa Kyyrön opinnäytetyötä medianomin opinnoissa. Opinnäytetyön tavoitteena on ollut tutkia yhden perheenäidin valintoja ja selviytymistä suomalaisen perhekäsityksen ja sukupuoliroolien kautta.
Järjestäjänä KRELLI Lohjan Seudun Kristilliset Eläkeläiset ry
Lisätiedot: Ollaan yhdessä -tilaisuudet - KRELLI Kristilliset eläkeläiset