Tietoa majoituksesta liiton 50v juhlien yhteydessä

Tietoa majoituksesta

Tällä hetkellä majoituspaikat Valamossa ovat täynnä (tilanne 24.10.2025).

KRELLIllä on tarjous Valamosta 25.-26.5.2026. Osallistujien tulee itse varata ja maksaa majoitukset. Majoitus varataan suoraan Valamosta sähköpostitse. Majoitusta varatessa kerro varauksen koskevan KRELLIn 50-vuotisjuhlaa. Valamon toiveena on, että kaikki tekisivät varauksen sähköpostitse osoitteeseen myyntipalvelu@valamo.fi

Valamon nettisivujen kautta varausta ei voi tehdä sillä kaikki huoneet on kiintiöity KRELLIlle, joten sitä kautta ei ole varattavissa huoneita lainkaan ko. ajalle, muutoinhan joku muukin voisi varata huoneita.

Valamon sähköposti myyntipalveluun on paras ja tehokkain keino varata huone.

Sähköpostitse voi myös kysyä kysymyksiä majoitukseen liittyen, jos jokin asia on epäselvää ja näin jää myös kirjallisesti dokumentti siitä, että varaus on tehty.

Tee siis varaus sähköpostitse osoitteeseen myyntipalvelu@valamo.fi

Tiedot, jotka tulee kertoa sähköpostissa

  • Henkilöiden lukumäärä eli 1 hh vai 2 hh ja majoitustyyppi Luostarihotelli, Opistohotelli vai Vierasmaja

  • Henkilöiden nimet

  • Vähintään 1 puhelinnumero

  • Mainitse varauksen koskevan KRELLIn 50-vuotisjuhlaa

Nämä Valamon huoneet ja hinnat on tarkoitettu vain KRELLIn 50-vuotisjuhlille saapuville ajalla 25.-26.5.2026 

Luostarihotelli 2hh, 80 €/ hlö/ vrk 

Opistohotelli 2hh, 70 €/ hlö/ vrk 

Opistohotelli 1hh, 95 €/ vrk 

Pikkuhotelli, soluhuone 1hh, 75 €/ vrk 

Vierasmaja 2hh, 50 €/ hlö/ vrk 

Vierasmaja 1hh, 70 €/ vrk 

Majoitushintoihin sisältyy luostariaamiainen 

Huom! Valamon peruutusehdot

PERUUTUSEHDOT

Koko varauksen voi peruuttaa kuluitta 30 päivää ennen ilmoitettua saapumispäivää. Korkeintaan puolet varauksesta käsittävän peruutuksen voi tehdä kuluitta 14 päivää ennen ilmoitettua saapumispäivää. Muussa tapauksessa luostarilla on oikeus veloittaa varaajalta käyttämättä jääneet palvelut.

Minimilaskutusperuste palveluiden osalta on 7 päivää ennen saapumista voimassa oleva tai viimeistään 7 päivää ennen saapumista ilmoitettu henkilömäärä.

Majoitus Hupelissa

 Hupeli/Matkapysäkki, osoite Laivarannantie 2, 71280 Kosula

(Noin 27 kilometriä Valamoon) Paikkaan on mahdollista pysäköidä matkailuautolla tai vaunulla.

Toimintakeskus Hupelista/Matkapysäkistä.

Timo Marttala    0408282171  timo.marttala@gmail.com.

Muut majoitusmahdollisuudet

Majoituspaikkaa voi kysellä myös Lintulan luostarista. Lintulan luostarin varsinainen matkailuaika alkaa 1.6. Mutta nähtävästi majoituksen voi sieltä muulloinkin varata.